Psst...

Do you want to get language learning tips and resources every week or two? Join our mailing list to receive new ways to improve your language learning in your inbox!

Join the list

Polish Audio Request

jats15
400 Words / 1 Recordings / 1 Comments

Lekcja 17

ZAMELDOWANIE

— Jakie formalności należy załatwić w związku z naszym przyjazdem do Polski? W ambasadzie rosyjskiej już byliśmy. Co jeszcze trzeba zrobić?
— Musimy was zameldować. Wypełnij, Maryjko, kartę meldunkową.
— Nie wiem, czy potrafię.
— Pomogę ci.
— Wczoraj Tadek też dał mi taką kartę i jeszcze jej nie wypełniłem. Czy Polacy wypełniają przy zameldowaniu inne karty niż cudzoziemcy?
— Tak, w Polsce są specjalne karty meldunkowe dla cudzoziemców. Jeśli wziąłeś tę kartę ze sobą, to siadaj i pisz razem z nami! Ja będę wpisywać dane Maryjki, a ty swoje.
— U góry należy wypełnić rubrykę „obywatelstwo”. Piszemy „rosyjskie”.
Miejsce zameldowania: Warszawa, ulica Marszałkowska nr 58, mieszkania 10. Włodku, ty podaj adres Tadka! Punkt pierwszy: nazwisko i imiona.
— Jak się nazywam, wiesz. Imię mam tylko jedno: Maria.
— Data i miejsce urodzenia.
— 24 (dwudziesty czwarty) marca 1989 roku. Urodziłam się w Moskwie.
— Jesteś ode mnie młodsza o dwa lata. A ty ile masz lat, Włodku?
— Jestem z was najstarszy. Mam 28 (dwadzieścia osiem) lat. Od ciebie jestem starszy o trzy lata, a od Maryjki o pięć lat. Maryjka jest z nas najmłodsza.
— Następny punkt: zawód.
— Nie mam jeszcze żadnego zawodu, jestem na razie studentką.
— Wpiszemy więc „studentka”, a ty, Włodku, pisz „aspirant”.
— Punkt czwarty: rodzaj paszportu.
— Jak należy wypełnić tę rubrykę?
— Należy podać, czy masz paszport dyplomatyczny, służbowy czy zwykły.
— Mamy oczywiście paszporty zwykłe.
— Zaczekaj chwilę, Olu! Muszę zajrzeć do paszportu. Tu jest taka olbrzymia ilość danych, że nie sposób wszystkich zapamiętać? numer paszportu, wizy, terminy ważności ... Z tego wszystkiego pamiętam jedynie datę przekroczenia granicy.
*
— Podaj jeszcze tylko miejsce zamieszkania, podpisz się i to już wszystko.
— Przypuszczałem, że wypełnienie takiej karty meldunkowej jest znacznie łatwiejsze.
— Tak, to chyba nawet trudniejsze niż wypełnienie ankiety paszportowej. Może dlatego, że wszystko wpisuje się tu w języku obcym.
— Nie, tu po prostu trzeba podać większą ilość danych.
— Ależ nic podobnego. Tu ilość danych jest mniejsza. Nie ma na przykład takich punktów, jak kolor włosów, oczu, wzrost... Wiesz, Olu w Moskwie, gdy Włodek otrzymał paszport, stał przed lustrem i przyglądał się swoim oczom i włosom.
— Robiłem to tylko dlatego, żeby sprawdzić, czy urzędniczka właściwie określiła kolor oczu. Ale nie wiem. Raz wydawały mi się jaśniejsze, raz ciemniejsze.
— Czy dziś jeszcze pójdziemy do biura meldunkowego?
— Nie, jutro. Dziś biuro jest nieczynne.

Recordings

Comments

barkurek
Nov. 19, 2020

W słowie "byliśmy" poprawnie akcent jest na sylabie trzeciej od końca, czyli: BY-liś-my. Nagranie lektora Mkoaj bardzo fajne, ale błędnie akcentuje w nim to słowo: by -LIŚ- my.

Overview

You can use our built-in RhinoRecorder to record from within your browser, or you may also use the form to upload an audio file for this Audio Request.

Don't have audio recording software? We recommend Audacity. It's free and easy to use.