Psst...

Do you want to get language learning tips and resources every week or two? Join our mailing list to receive new ways to improve your language learning in your inbox!

Join the list

Estonian Audio Request

higgins
131 Words / 0 Recordings / 0 Comments
Note to recorder:

Hello! I am just a beginner in Estonian and I have some useful texts and exercises. It will be very sweet of you to record them. Please read them slowly and distinctly to help a beginner perceive every sound of your beautiful language. Thank you very much! Here is the first text.

MEIE PEREKOND

Minu eesnimi on Jaan ja minu perekonnanimi on Tamm. Ma olen abielus. Me elame Tallinnas. Meil on suur perekond. Meie perekonnas on viis inimest: mina, mu abikaasa ja kolm last, üks tütar ja kaks poega.
Alina töötan tehases. Ma olen insener. Minu abikaasa töötab polikliinikus, ta on arst. Meie vanem poeg on juba üliõpilane, ta õpib instituudis. Meie tütar õpib koolis. Noorem poeg on veel väike, tema käib lasteaias.
Mul on üks õde ja üks vend. Õde on abielus, aga vend ei ole abielus. Minu õde töötab koolis, ta on Õpetaja. Minu vend on autojuht, ta töötab taksopargis.
Minu vanemad elavad Tartus. Isa on juba pensionär, aga ema töötab veel. Ta on kokk.
Minu ämm ja äi elavad maal. Nad töötavad kolhoosis. Ämm on ökonomist ja äi on aednik.

Recordings

No Recordings yet

Comments

Overview

You can use our built-in RhinoRecorder to record from within your browser, or you may also use the form to upload an audio file for this Audio Request.

Don't have audio recording software? We recommend Audacity. It's free and easy to use.

Sponsored Links