Psst...

Do you want to get language learning tips and resources every week or two? Join our mailing list to receive new ways to improve your language learning in your inbox!

Join the list

Czech Audio Request

koris
86 Words / 2 Recordings / 1 Comments

Dnes píšu v Lang-8 poprvé. Doufám, že zlepším svou plynulost a naučím se česky!

Dnes je pondělí. Vstala jsem v sedm a nasnídala se. Pracovala jsem na počítači a psala přatelům na Facebook.Pak jsem jela do obchodu a do domu mého kamaráda. Právě teď učím jednu studentku algebru a zároveň píšu česky!

Zitra bude slavný den. Ráno budu hlídat moje neteře. Starší jsou dva roky a mladší je deset měsíců. Odpoledne pojedu s manželem na hory na chalupu. Zůstaneme tam dvě noci. Bude to velmi zábavné.

Recordings

Comments

jurcik
May 1, 2013

There are a few mistakes:
1. The dative plural of "přítel" is "přátelům", not "přatelům".
2. I read the sentence "Pak jsem jela do obchodu a do domu mého kamaráda" as you wrote it, but the sentence should be "Pak jsem jela do obchodu a ke kamarádovi domů" or just "pak jsem jela do obchodu a ke kamarádovi".
3. Tomorrow is not "zitra" but "zítra". I read the sentence "Zítra bude slavný den" as you wrote it, but I don't know what do you mean with "slavný den" - that means "famous day".

Overview

You can use our built-in RhinoRecorder to record from within your browser, or you may also use the form to upload an audio file for this Audio Request.

Don't have audio recording software? We recommend Audacity. It's free and easy to use.

Sponsored Links