Psst...

Do you want to get language learning tips and resources every week or two? Join our mailing list to receive new ways to improve your language learning in your inbox!

Join the list

Polish Audio Request

blindside70
183 Words / 4 Recordings / 0 Comments


Można nie zgodzić się na drastyczną podwyżkę opłaty za użytkowanie wieczyste. To właściciel gruntu musi wykazać zasadność podwyżki oraz jej wysokości - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

"Lawinowe podwyżki w wycenach gruntów prowadzą do zachwiania budżetów, a nawet bankructw firm" - ocenia Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club. Przykładowo aż o 5600 proc. wzrosła opłata za użytkowanie wieczyste jednej z działek w Krakowie.

Nie musimy się na to godzić - zauważa "DGP" i informuje, co należy zrobić.

Można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego. Wystarczy wskazać, że naszym zdaniem tak wysokie opłaty są nieuzasadnione bądź też podwyżka jest wprawdzie uzasadniona, ale w niższej wysokości.

Nie trzeba niczego udowadniać czy dokumentować. W jednym ze swych orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, że to właściciel gruntu musi wykazać zasadność podwyżki oraz jej wysokości. Dodatkowo to gmina w całości musi pokryć koszty powołania biegłego i ekspertyz.

Ponadto, jak informuje "DGP", Ministerstwo Gospodarki pracuje nad ustawą, w której znajdzie się przepis, że gminy będą mogły podnosić opłaty za użytkowanie wieczyste nie częściej niż co trzy lata i maksymalnie o 50 proc.

Termin wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste mija 31 marca.

Recordings

Comments

Overview

You can use our built-in RhinoRecorder to record from within your browser, or you may also use the form to upload an audio file for this Audio Request.

Don't have audio recording software? We recommend Audacity. It's free and easy to use.

Sponsored Links